سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠
 En
پرتال استانداری
اخبار > عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نقطه عطفی در روابط با کشورهای آسیای میانه است/کشورهای حوزه آسیای میانه می توانند برای منطقه با همکاری یکدیگر تصمیم گیری کنند/عضویت در سازمان شانگهای فرصتی طلایی برای کشورمان محسوب می‌شود


نسخه چاپي
ارسال به دوست
شماره خبر:٢٦٣٥٣
تاریخ:جمعه ٢٦ شهريور ١٤٠٠

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان:
عضویت دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نقطه عطفی در روابط با کشورهای آسیای میانه است/کشورهای حوزه آسیای میانه می توانند برای منطقه با همکاری یکدیگر تصمیم گیری کنند/عضویت در سازمان شانگهای فرصتی طلایی برای کشورمان محسوب می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: حضور و عضویت مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نقطه عطفی در روابط ما با کشورهای حوزه آسیای میانه است.

به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، دکتر علی رئوفی با اشاره به حضور آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای، عنوان کرد: حضور رئیس جمهور کشورمان در این نشست جهانی علاوه بر ارتباطات کشور در حوزه خارجی و شکستن زنجیره تحریم ها و مقابله با آمریکا و سایر کشورهای تحریم گر غربی، می تواند در این مقطع نقطه عطفی در روابط بیشتر کشور با کشورهای حوزه آسیای میانه در رابطه با حوزه های امنیتی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی باشد.
 
وی با اشاره به تاریخچه تشکیل این سازمان جهانی، افزود: سازمان همکاری‌های شانگهای در سال ۱۹۹۶ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف بر قرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه پایگذاری شد.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در همین خصوص، تصریح کرد: سپس کشور ازبکستان نیز به این سازمان پیوست که  البته نقش اصلی را در این سازمان چین و روسیه دارند و علاوه بر اعضای اصلی مغولستان در سال ۲۰۰۴ و سال ۲۰۰۵ ایران و پاکستان و هند و افغانستان و بلاروس هم به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.
 
رئوفی با بیان اینکه اعضای این سازمان جهانی در سال ۲۰۱۵ با عضویت هندوستان و پاکستان نیز موافقت کردند، اظهار داشت: در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱ رسما و با تایید همه اعضا جمهوری اسلامی ایران هم به عضویت این سازمان در آمد.
 
وی دغدغه اصلی این سازمان در آسیای میانه را حول مسائل امنیتی به ویژه تروریسم، جدایی طلبی و افراطی گری عنوان و خاطرنشان کرد: سازمان همکاری های شانگهای با هدف همکاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به اهمیت عضویت دائم ایران در این سازمان جهانی، خاطرنشان کرد: عضویت دائمی جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های شانگهای این پیام را به جهان مخابره می کند که کشورهای حوزه آسیای میانه می توانند برای منطقه با همکاری یکدیگر تصمیم بگیرند.
 
رئوفی با بیان اینکه کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای می توانند در مقابله با حضور آمریکا و ناتو مقاومت کنند، تصریح کرد: اقدام ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در راستای عضویت دائم کشورمان در سازمان شانگهای، یک فرصت طلایی برای کشورمان محسوب می‌شود.
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان در خصوص شیطنت های کشورهای معاند علی الخصوص آمریکا در رابطه با پیوستن ایران به این سازمان، تصریح کرد: قطعا کشورهایی مثل آمریکا با عضویت ایران در سازمان های منطقه ای به مقابله خواهند پرداخت و تمام تلاش خود را خواهند کرد که تحریم ها را بیشتر و از حضور ایران در مجامع بین المللی جلوگیری کنند.
 
رئوفی ابراز کرد: تجربه ثابت کرده است که این رفتار دولت آمریکا در عزم و اراده ایران اسلامی هیچ‌گونه خدشه ای وارد نخواهد کرد و ملت شریف ایران به مقابله خود ادامه خواهند داد کما اینکه در بحث تحریم های اقتصادی و دارویی، تاکنون دشمنان با شکست مواجه شده و ملت ایران به خودکفایی بیشتر رسیده است.

شماره خبر : ٢٦٣٥٣
انتهای پیام.


خروج