پنج شنبه ١٠ فروردين ١٤٠٢
پیوندهای مهم
اوقات شرعی
Owghat
عضویت در خبرنامه
Newsletter Membership
نام :   
ایمیل :   


جزیره ابوموسی

ابوموسي جزیره ابوموسی یکی از 14 جزیره استان هرمزگان است که در 222 کیلومتری بندرعباس و 75 کیلومتری بندر لنگه قرار دارد. شهرستان ابوموسي با جمعيت 5263 نفر متشكل از 6 جزيره بزرگ و كوچك (ابوموسي، تنب بزرگ ، تنب كوچك ، فاروربزرگ ،فاروركوچك و سيري).مي باشد كه با 53/70 كيلومتر مربع حدود 1/0 درصد از مساحت خاكي كل استان را تشكيل داده است. جزیره ابوموسی در ۲۶ درجه خط عرض شمالی و در ۵۵ درجه خط طول شرقی واقع شده‌است. فاصله میان جزیره ابوموسی و جزایر تنب به دلیل عمق مناسب آب تنها مسیر قابل کشتیرانی برای نفتکش‌های بزرگ است.

 

شهرستان ابوموسی مشتمل بر چند جزیره کوچک است که شامل تنب بزرگ، تنب کوچک و سیری می باشد.

آب و هوای جزيره ابوموسی گرم و مرطوب است و چون به خط استوا نزديك است، هوای آن از هوای ساير جزيره های ايرانی خليج فارس گرم تر است. بارش، بيش تر در اواخر زمستان و اوايل بهار بوده و بارندگی به گونه رگبار لحظه ای و موقت است. اين جزيره رودخانه ندارد و تنها در شمال آن، چند مسيل خشك وجود دارد، اما دارای آب شيرين بوده و آب آشاميدنی مردم از چاه و باران تامين شده، يا با لنج وكشتی از بندر لنگه و بندر عباس به اين جزيره حمل می شود.

جزيره ابوموسی از لحاظ پوشش گياهی فقير و دارای فلور گرمسيری است و برخی گياهان نواحی خشك درآن می رويند كه به مصرف چرای دام های محلی می رسد.

گویش: فارسی با لهجه بندری، عربی

جاذبه ها: سواحل زیبای آکواریومی

جمعیت
جمعیت شهرستان ابوموسی طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱٬۸۶۰ نفر بوده‌است. از این تعداد، ۱٬۷۰۵ نفر در شهر ابوموسی و بقیه در تنب بزرگ ساکن بوده‌اند.

بخشها:
شهرستان ابوموسی شامل ۲ بخش و ۲ دهستان به نامهای زیر است:

بخش مرکزی:

- دهستان: تنب
- دهستان: سری 

بخش تنب:

- جزیره: سیری

جزیره تنب بزرگ

جزیره تنب بزرگ یکی از جزیره‌های نظامی ایران در خلیج فارس است.

خاک جزیره شنی و خشک است.

در قسمت‌های جنوب غربی این جزیره و در نزدیکی سواحل آن خانه‌های مسکونی از راه چندین خیابان و جاده به هم پیوسته‌اند که به آن شهرک گفته می‌شود. شهرک محل اقامت خانواده‌های نظامیان ایرانی مستقر در جزیره است. همچنین در این شهرک بخشهای تجاری و فروشگاه نیز وجود دارد. این جزیره دارای موج شکن و لنگر گاه نسبتا بزرگی است.

مردم بومی این جزیره در گذشته از صید و ماهی گیری و مروارید امرار و معاش می‌کردند، اما با توجه به شرایط حساس منطقه و ادعاهای امارات در مورد مالکیت این جزیره، تنب بزرگ اکنون یک جزیره کاملا نظامی می‌باشد. در این جزیره معدن خاک سرخ نیز وجود دارد.

 

جزیره تنب کوچک

جزیره تنب کوچک یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

در این جزیره استحکامات و تجهیزات نظامی ایرانی مستقر می‌باشد. خاک آن از نوع شنی و در برخی مناطق صخره‌ای است. تنب کوچک دارای اسکله‌ای نسبتا کوچک و باند فرودگاه کوچکی است که کاربرد نظامی دارد.

جزيره تنب كوچك به همراه جزاير تنب بزرگ و بوموسي در عميق ترين قسمت‌های خليج پارس و در داخل دو كريدور رفت و برگشت طرح تفكيك تردد بين المللي كشتي‌ها واقع شده اند. اين مساله باعث شده تا اين جزاير از نظر ژئوپليتيكی و استراتژيكی اهميت ويژه اي به دست آورند. زيرا بخش مهمی‌ از نفت خام مورد نياز جهان از ميان اين جزاير می‌گذرد. در هر چند دقيقه يك نفت كش حامل نفت خام از آب‌های اين جزاير عبور می‌كند. اگر به اين تعداد، كشتی های تجاری نيز اضافه شود، در اين صورت فشردگی ترافيك در ميان جزاير مذكور به خوبي روشن می‌شود.

 

 جزیره سیری

جزیره سیری یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

این جزیره در آب‌های خلیج فارس قرار دارد. این جزیره فاقد پستی و بلندی بوده و نسبتاً مسطح است.

جزیره سیری دارای ۱۷ کیلومتر مربع مساحت است و نام اصلی و پارسی آن «راز» می‌باشد که به دلیل نزدیکی با مناطق عربنشین حاشیه جنوبی خلیج فارس، اعراب از معادل عربی این نام یعنی سری استفاده کردند که این نام در زبان‌های اروپایی سیری تلفظ شد و از راه آن زبان‌ها به فارسی رسید.

 

 

شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

ارتباط با ما
نقشه سایت
اخبار RSS دریافت
پایگاه اطلاع‌رسانی استان هرمزگان
درباره ما