پنج شنبه ١٠ فروردين ١٤٠٢
پیوندهای مهم
اوقات شرعی
Owghat
عضویت در خبرنامه
Newsletter Membership
نام :   
ایمیل :   

حمام گله داری - بندرعباس
تنها حمام تاریخی در بندر عباس ، حمام گله داری است که در محله اوزیها قرار دارد این بنا که احتمالاً به دوره صفوی مربوط است در دوره قاجار به وسیله حاج شیخ احمد گله داری به مسجد گله داری وقف شده است . بنای حمام به شکل مستطیل و سقف آن شامل چند گنبد کوچک و بزرگ است.

چاه های بندر لافت - قشم
در پشت قلعه لافت و در داخل گودال مجاور قلعه، به تعداد روزهای سال کبیسه ، 366 چاه کم عمق برای جمعذآوری آب باران حفر شدهذاند. برخی از محققین معتقدند این چاه ها مربوط به دوران هخامنشی و ساسانی است.
پل لاتیدان - بندرعباس
پس از اخراج پرتغالی ها از ایران رفته رفته از اهمیت بندری جزیره هرمز کاسته شد و بندر عباس جای آن را گرفت و مهم ترین بندر ارتباطی ایران شد. پل لاتیدان در مسیر کاروان روی لار بندر عباس در جهت گسترش امور بازرگانی احداث شد. این پل در 50 کیلومتری باختر بندر عباس بر روی رودخانه کل (کول) ایجاد شده و یادگار دوره صفوی است. بر خلاف پل های دیگر دوره صفوی که آجری هستند این پل از سنگ بدون شکل ساخته شده و از طویل ترین پل های ایران است.  این پل دارای صد دهانه بوده که در حال حاضر 33 دهانه آن مشهود است.در میان آن ها چشمه تاق هایی در دو طبقه تعبیه شده اند. بنای این پل از عالی ترین طرح های پل سازی ایران قدیم محسوب می شود.
قلعه پرتغالی ها - قشم
در انتهای شمال خاوری جزیره قشم یک قلعه قدیمی و مخروبه وجود دارد این قلعه را در سال 1030 هـ.ق (1621 میلادی) به دستور پادشاه اسپانیا، در مسیر بندر قشم ساخته اند. این قلعه در سال 1622 به دست سپاهیان ایران فتح شد و تا امروز نیز آثار دیوار خارجی آن باقی مانده است.قلعه مذکور دو حصار و برج هایی در چهار گوش دارد. در پشت حصار بیرونی قلعه، خندقی وجود داشته که اینک پر شده است. دیوار سازی قلعه با سنگ های مرجانی و سنگ لاشه و ملات گچ و ساروج به شکل بناهای عهد ساسانی انجام گرفته است. در میان خرابه های قلعه هنوز هم تعدادی لوله زنگ زده توپ وجود دارد. چهار لوله از این لوله ها را در اطراف در ورودی پاسگاه های قدیمی قشم و لافت نصب کرده اند و چند لوله توپ دیگر نیز به بندر لنگه حمل شده است
قلعه هزاره (میناب)
قلعه هزاره یا ( قلعه بی بی مینو )، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. تنها بنای تاریخی موجود در شهر میناب قلعه‌ای موسوم به قلعه هزاره‌است . مردم بومی منطقه این بنا «قلعه بی بی مینو» می‌نامند. اهالی معتقدند که در روزگاران گذشته دو خواهر به نامهای بی بی مینو و بی بی نازنین این شهر را بنا کرده‌اند ودر این قلعه زندگی می‌کرده‌اند. گویا در گذشته دو قلعه وجود داشت که یکی از قلاع ویران شده و تنها قلعه باقی مانده به نام قلعه «هزاره» یاقلعه «بی بی مینو» شهرت یافته‌است . این قلعه تا اواخردوره قاجاریه مرکز حکومت محلی بوده‌است و در اطراف آن، خندقی کنده شده بود . آن زمان همیشه صد سرباز مسلح در قلعه مستقر بوده و نگهبانی می‌داده‌اند . درحال حاضر، ازاین قلعه مخروبه و متروکه باقی مانده‌است .
 

شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

ارتباط با ما
نقشه سایت
اخبار RSS دریافت
پایگاه اطلاع‌رسانی استان هرمزگان
درباره ما