جمعه ١٦ خرداد ١٣٩٩
آخرین اخبار
اخبار > حضور استاندار هرمزگان در جلسه شورای توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رییس جمهور/استاندار هرمزگان: برنامه زمان بندی شده جهت ایجاد زیرساخت ها در منطقه مکران تدوین شود/لزوم الحاق شهرستان بشاگرد به طرح توسعه مکران


نسخه چاپي
ارسال به دوست
شماره خبر:١٩٢٨٤

تاریخ:1398/06/27حضور استاندار هرمزگان در جلسه شورای توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رییس جمهور/استاندار هرمزگان: برنامه زمان بندی شده جهت ایجاد زیرساخت ها در منطقه مکران تدوین شود/لزوم الحاق شهرستان بشاگرد به طرح توسعه مکران

نخستین جلسه شورای توسعه سواحل مکران به ریاست دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و با حضور دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان برگزار شد.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، دکتر فریدون همتی استاندار هرمزگان در این نشست به تشريح هم افزايي ناشي از الحاق بشاگرد به طرح توسعه منطقه مكران پرداخت و تاثير اين الحاق را در رفع محروميت و توسعه  بشاگرد از يک سو و بهره مندي منطقه مكران از ظرفيت هاي كم نظير بشاگرد در  تسريع و تسهيل اين فرآيند توسعه موثر دانست.

وی آغاز و تداوم جدي توسعه سواحل مكران را منوط به پايه ريزي و استقرار مدل مديريت و حاكميتي آن دانست و ساختار متكي بر محوريت استانداري هاي هرمزگان و سيستان و بلوچستان را مدلي مطلوب و داراي كمترين هزينه و بيشترين فايده معرفي و آن را مورد تأييد و حمايت بسياري از نخبگان و مديران عالي ارزيابي و خواستار استقرار سريع تر اين شيوه مديريت و ايجاد تشكيلات متناظر دبيرخانه شورا در استانداري هاي مرتبط با منطقه مكران براي پيشبرد امر توسعه مكران شد.

استاندار هرمزگان اجرا و تكميل زيرساخت هاي مكران را شرط اصلي تحقق چشم انداز و هدف گذاري هاي صورت گرفته در اين فرآيند معرفي و خواستار تدوين و تصويب برنامه مدون زمان بندي شده جهت اجراي زيرساخت هاي منطقه ساحلي مكران و تعيين وظيفه و نقش براي كنشگران اين حوزه گرديد.

وی از عزم جدي مديريت عالی استان هرمزگان براي راه اندازي خطوط پروازي فرودگاه جاسک به عنوان يك عامل تسهيل گر در توسعه شرق هرمزگان خبر داد و با توجه به مذاكرات صورت گرفته از جانب استانداري با شركت هاي هواپيمايي اظهار اميدواري نمود به زودي شاهد ازسرگيري منظم پروازهاي تهران به مقصد جاسک و بالعكس باشيم.

جهت گیری دولت تبدیل سواحل مکران به یکی از مهمترین کانون‌های توسعه کشور است

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز در این نشست با اشاره به برنامه ریزی و سیاستگذاری جدی دولت برای توسعه سواحل مکران اظهار داشت: باید در روند توسعه، با استفاده از تجربیات گذشته، همه ملاحظات و جوانب نظیر ملاحظات زیست محیطی را در نظر بگیریم تا برنامه های توسعه ای در مناطق ساحلی مکران با تبعات و آثار منفی همراه نباشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه به دنبال اجرا و تکمیل پروژه های زیربنایی در مناطق ساحلی مکران هستیم، خاطر نشان کرد: خوشبختانه مقام معظم رهبری با برداشت 300 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه اندازی راه آهن چابهار ـ زاهدان موافقت کردند که وزارت راه و شهرسازی باید این پروژه را با جدیت پیگیری کند.

وی همچنین با بیان اینکه بخش زیادی از مساحت سواحل مکران را اراضی ملی تشکیل می دهد، تصریح کرد: باید از این اراضی با جدیت صیانت شود چرا که ممکن است برخی افراد سودجو با آگاهی از برنامه های دولت برای توسعه سواحل مکران، به دنبال تملک غیرقانونی این اراضی باشند.

دکتر جهانگیری با قدردانی از مطالعات انجام شده و تدوین برنامه ها و پروژه های متعدد برای اجرا در سواحل مکران، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح ها نیازمند سرمایه گذاری های وسیعی است که منابع بودجه نمی تواند پاسخگوی آن باشد بنابراین لازم است کارگروهی با محوریت وزارت امور اقتصادی و دارایی و با عضویت دبیرخانه شورا، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه های مرتبط تشکیل شود و برای تامین مالی اجرای پروژه های سواحل مکران برنامه ریزی و راهکارهای لازم را تهیه و ارائه کنند.

معاون اول رییس جمهور همچنین از دبیرخانه شورا خواست طرح جامع توسعه سواحل مکران را در اختیار دستگاه های اجرایی ذیربط قرار دهد تا هر یک از دستگاه ها در جریان وظایف و ماموریت های خود قرار گیرد و بر اساس برنامه زمانبندی تعیین شده اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: توسعه مناطق ساحلی مکران یکی از مهترین موضوعات و اولویت های در دست اجرای دولت است اما باید توجه داشته باشیم که این سواحل نباید به صورت افراط‌گونه توسط صنایع، دستگاه های دولتی و سایر نهادها اشغال شوند بلکه بیشتر این مناطق باید در اختیار مردم باشد و برنامه های توسعه ای از طریق مشارکت مردم و جوامع محلی دنبال شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان که ارتباط نزدیکی با مناطق ساحلی مکران دارند، گفت: لازم است دبیرخانه شورا در راستای اجرای هر چه بهتر پروژه های توسعه سواحل مکران، اختیارات مورد نیاز این استان ها را شناسایی کند تا در صورت لزوم دولت این اختیارات را به استانداران تفویض کند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: جهت گیری دولت توسعه مناطق ساحلی مکران و تبدیل این منطقه به یکی از مهمترین کانون های توسعه کشور است که لازم است همه جوانب و ابعاد مختلف از جمله مسائل زیست محیطی مدنظر قرار گیرد.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی، رییس سازمان امور اداری و استخدامی،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران هرمزگان و سیستان و بلوچستان حضور داشتند، گزارشی جامع از طرح توسعه سواحل مکران از سوی نماینده دبیرخانه شورا ارائه شد.

شماره خبر : ١٩٢٨٤
.انتهای پیام


خروج
کانال ارتباطی

شماره تماس :31-33610530 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761

 پست الکترونیک Info@hormozgan.ir

آخرین بروز رسانی: 1399/03/15

استان هرمزگان

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.